adres

ul. Mazowiecka 48 lok. 10-11, 15-302 Białystok

godz otwarcia

Pon-Pt 8:00-19:30

Protetyka i okluzja

Umów się na wizytę511 820 866

 

Protetyka stomatologiczna jest działem stomatologii poświęconym odtwarzaniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub ich masywnym uszkodzeniu.

Okluzja jest sposobem stykania się zębów górnych z dolnymi. Zależy od trzech współdziałających czynników:
• położenia i kształtu zębów
• napięcia mięśni łączących żuchwę ze szczęką
• położenia żuchwy w stawach skroniowo-żuchwowych
Choroba okluzyjna ma miejsce wtedy, gdy na skutek nieprawidłowego kontaktu zębów górnych i dolnych harmonia pomiędzy pozostałymi elementami układu stomatognatycznego zostanie zaburzona.

Odpowiednie zrozumienie przez lekarza zależności protetyczno-okluzyjnych umożliwia wykonanie zarówno pięknych, jak i funkcjonalnych prac., tj.:

 

I - korona - uzupełnienie protetyczne odbudowujące tkanki zęba, które uległy zniszczeniu w wyniku próchnicy, urazów lub defektów szkliwa/zębiny. Korona jest cementowana na stałe na zębie i nie da się jej zdjąć.

II - most - podobnie jak korona jest cementowany na stałe. Wskazaniem jest co najmniej jeden brak międzyzębowy. Składa się z przęsła i filarów.

III - proteza całkowita lub częściowa osiadająca - ruchoma akrylowa proteza odtwarzająca brakujące zęby. Jest wyjmowanym uzupełnieniem protetycznym.

IV - proteza szkieletowa - alternatywa dla tradycyjnych protez akrylowych. Jest wyjmowaną protezą ruchomą nieosiadającą - dzięki obecności specjalnych podparć nie osiada na śluzówce, lecz przenosi sporą część obciążeń zgryzowych na zęby własne pacjenta. Jest dużo bardziej komfortowa w użytkowaniu niż proteza częściowa osiadająca.

V - endokorona - rodzaj stałego uzupełnienia protetycznego pozwalającego wzmocnić ząb po leczeniu kanałowym. Stanowi alternatywę dla dużych "plomb".

 

Poniżej przykład koron porcelanowych wykonanych przez dr Annę Kozioł: