Protetyka i okluzja
Protetyka stomatologiczna jest działem stomatologii poświęconym odtwarzaniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub ich masywnym uszkodzeniu.
Okluzja jest sposobem stykania się zębów górnych z dolnymi. Zależy od trzech współdziałających czynników:
• położenia i kształtu zębów
• napięcia mięśni łączących żuchwę ze szczęką
• położenia żuchwy w stawach skroniowo-żuchwowych
Choroba okluzyjna ma miejsce wtedy, gdy na skutek nieprawidłowego kontaktu zębów górnych i dolnych harmonia pomiędzy pozostałymi elementami układu stomatognatycznego zostanie zaburzona.
Odpowiednie zrozumienie przez lekarza zależności protetyczno-okluzyjnych umożliwia wykonanie zarówno pięknych, jak i funkcjonalnych prac., tj.:
I - korona - uzupełnienie protetyczne odbudowujące tkanki zęba, które uległy zniszczeniu w wyniku próchnicy, urazów lub defektów szkliwa/zębiny. Korona jest cementowana na stałe na zębie i nie da się jej zdjąć.
II - most - podobnie jak korona jest cementowany na stałe. Wskazaniem jest co najmniej jeden brak międzyzębowy. Składa się z przęsła i filarów.
III - proteza całkowita lub częściowa osiadająca - ruchoma akrylowa proteza odtwarzająca brakujące zęby. Jest wyjmowanym uzupełnieniem protetycznym.
IV - proteza szkieletowa - alternatywa dla tradycyjnych protez akrylowych. Jest wyjmowaną protezą ruchomą nieosiadającą - dzięki obecności specjalnych podparć nie osiada na śluzówce, lecz przenosi sporą część obciążeń zgryzowych na zęby własne pacjenta. Jest dużo bardziej komfortowa w użytkowaniu niż proteza częściowa osiadająca.
V - endokorona - rodzaj stałego uzupełnienia protetycznego pozwalającego wzmocnić ząb po leczeniu kanałowym. Stanowi alternatywę dla dużych "plomb".
Poniżej przykład koron porcelanowych wykonanych przez dr Annę Kozioł: