Ropień w zębie mlecznym

Próchnica w zębach mlecznych u dzieci czasami prowadzi do poważnych stanów zapalnych, objawiających się ropniem.

Gdy u twojej małej pociechy występuje ból samoistny zęba, ból na nagryzanie, opuchlizna, zaczerwienienie śluzówki oraz wypływ treści ropnej nie ma na co dłużej czekać. Konieczne jest zgłoszenie się jak najszybciej do lekarza stomatologa, gdyż nieleczony ropień prowadzi do poważnych problemów, a jego powikłania mogą doprowadzić w skrajnych przypadkach nawet do utraty życia!

Przyczyną ropnia jest głównie próchnica, na skutek której dochodzi do zapalenia miazgi i tkanek okołowierzchołkowych. Wydobywający się wysięk doprowadza do wielu uciążliwych objawów, mających znaczny wpływ na funkcjonowanie naszego dziecka.

U dzieci proces chorobowy szerzy się zdecydowanie szybciej niż u dorosłych ze względu na niepełny rozwój układu odpornościowego, specyficzną budowę kości i bogate unaczynienie tkanek okołozębowych. 

Poniżej przedstawiamy zabieg ekstrakcji mlecznego zęba trzonowego drugiego dolnego u 7-letniej dziewczynki. Ząb był wcześniej leczony w innym gabinecie, jednak nieskutecznie. Na skutek nawrotu ropnia jedyną słuszną decyzją było usunięcie zęba.

Zabieg przeprowadził będący w trakcie specjalizacji z chirurgii stomatologicznej lekarz dentysta Tomasz Kozioł. Po ekstrakcji zęba mlecznego doszło do opróżnienia ropnia i stan dziecka zdecydowanie się poprawił.

"Stomatologia Kozioł" => 511 820 866, Białystok ul. Mazowiecka 48 lok. 10-11.